Tapahtuman aikataulu

Aikataulua päivitetään kevään aikana!

Perjantai 14.7.
16:00 Tapahtuma alkaa
18:00-19:00 Illallinen
19:00-21:00 Smouldering Arrow: Kit Inspection and Royal Round

Lauantai 15.7.
09:00-10:00 Aamiainen
10:00-12:30 Smouldering Arrow: Archery 101 and Archery 102
13:00-14:00 Lounas
14:00-14:30 Smouldering Arrow: Demo by Master Archers
14:30-16:30 Smouldering Arrow: Paired and Individual Coaching
15:00-16:00 Lapset ja nuoret: Leikkejä lapsille
16:30-18:0 Smouldering Arrow: Coaching
18:00-19:00 Illallinen

Sunnuntai 16.7.
09:00-10:00 Aamiainen
10:00-11:00 Smouldering Arrow: Royal Round
11:00-13:00 Smouldering Arrow: Field Archery class
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Villan tie lampaasta tekstiiliksi
12:00-13:00 Lapset ja nuoret: Taidetyöpaja
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Smouldering Arrow: Mini Field Shoot
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Skotlantilainen miekkatanssi tai Kungfutse oli skotti – ”älä koskaan anna miehelle miekkaa, jos hän ei osaa tanssia”
16:00-17:00 Smouldering Arrow: Marshals' show-and-tell (all welcome!)
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Aivoparkituksen perusteet
18:00-19:00 Illallinen
19:00-19:30 Johdatus Cantos Sororumin lauluihin
19:30-20:30 Lettukestit!

Maanantai 17.7.
09:00-10:00 Aamiainen
11:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Indigovärjäys
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Tinapillin alkeet Part 1
11:00-12:30 Rottinkimatsauksen alkeet - perustekniikat miekalla ja kilvellä
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Moodit eivät pelottavia
14:00-16:30 Jousiammunta: Drachenwald Round
15:00-17:00 Rottinkitaistelu: Highlander Tourney
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Dokumentaation mysteerin avaaminen
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Viikinkien metallilankakoristeet Birkasta
18:30-21:00 Piraattibileet
19:30-20:30 Piraattiturnajaiset
Keskiyöllä Cantus Sororum: Feria Secunda ad Completorium
02:00 Cantus Sororum: Feria Tertia ad Matutinum

Tiistai 18.7.
09:00-10:00 Aamiainen
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Tinapillin alkeet Part 2
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Haarniskoidun taistelun aserakennusta edistyneille
11:00-12:30 Miekkailuakatemian prize play
11:00-13:00 Jousiammunta: Lasten ammuntavuoro
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Vaakunaharrastaminen
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Luonnonyrttipolku
14:00-18:00 Jousiammunta: Tunnin ammunta
14:30-15:30 Lapset ja nuoret: Bofferiturnajaiset
15:30-17:30 Rottinkimatsaus: Vyöttömien turnajaiset
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Tanssin riemua
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Keskiaikainen sidospisto
18:00-19:00 Illallinen

Keskiviikko 19.7.
09:00-10:00 Aamiainen
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Kuinka suunnitella kirjakäärö
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Ritarillisuus ja kohteliaisuus SCA:ssa
11:00-14:00 Markkinat
11:00-14:00 Aarnimetsän virkailijatapaaminen
11:00-12:30 Fencing for the non-fencers
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Helmikirjonta-työpaja
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Sukan kaavoitus
14:00-16:00 Rottinkimatsaus: Järven Rouvan turnajaiset
17:00-18:30 HOVI
19:00-21:00 Pidot

Torstai 20.7.
09:00-10:00 Aamiainen
10:30-13:00 Jousiammunta: 100-vuotinen sota osa 4
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Runolaulutyöpaja
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Kuinka pitää hovikelpoinen puhe? Part 1
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Nahan ompelun ja kuvioinnin perusteet
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Aarnimetsän kirjontakillan kokous
14:30-17:00 Rottinkimatsaus: Nordic 1000
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Kenkämuoti 1200- ja 1300-luvun Tukholmassa
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Kuinka pitää hovikelpoinen puhe? Part 2
18:00-19:00 Illallinen
19:00-20:30 Teräsmiekkailu: Jalon ja oikean taidon ylistyksen turnajaiset

Perjantai 21.7.
09:00-10:00 Aamiainen
10:30-13:00 Rottinkitaistelu: SOTA
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Heraldinen konsultointipöytä
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Tähdistä lukemisen tärkeys keskiajalla
11:00-12:30 Teräsmiekkailu: Miekkajumppaa
11:00-16:00 Jousiammunta: Örkkijahti
13:00-14:00 Lounas
14:00-15:00 Lapset ja nuoret: Bofferiturnajaiset
14:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Laakeriseppeleen akatemian tiede- ja taidenäyttely
18:00-19:00 Illallinen

Lauantai 22.7.
09:00-10:00 Aamiainen
10:30-13:00 Rottinkitaistelu: SOTA
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Napit ja napinlävet
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Kirjansidontaa aloittelijoille
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Lautanauhareunukset
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Kirjansidontaa aloittelijoille
14:00-16:00 Jousiammunta: Royal Round ja lasten Royal Round
14:30-16:00 Teräsmiekkailu: Apinasaaren kalpaturnajaiset
17:00-18:30 HOVI
19:00-21:00 Pidot

Sunnuntai 23.7.
09:00-10:00 Aamiainen
13:00 Tapahtuma päättyy