Event Schedule

A printable version is available here.

You can also view the separate Arts and Sciences programme or the martial arts schedule (heavy fighting, rapier, archery).

Friday 6.7.
16:00 Site opens
18:00-19:00 Dinner

Saturday 7.7.
09:00-10:00 Breakfast
10:00-11:00 Collegium of Defense: Footwork and warm up
11:00-13:00 Collegium of Defense: Giganti for beginners
11:00-13:00 Meeting of the Guild of Homobonus
13:00-14:00 Lunch
13:30-14:30 Collegium of Defense: Fencing & Female Brain: Tools Tips and Discussion (bring your lunch if you wish)
14:30-15:30 Collegium of Defense: Agrippa - why is it a good starting point for beginners
14:00-16:00 Archery: Clout practice
17:00-18:0 Court
18:00-19:00 Dinner
18:00- Collegium hang-out and party at Frostheim camp (come with or after your dinner)

Sunday 8.7.
09:00-10:00 Breakfast
09:30-10:30 Collegium of Defense: Academy meeting (feel free to bring your beakfast)
10:30-11:00 Collegium of Defense: Warm up
11:00-12:30 Collegium of Defense: Longsword by Fiore Dei Liberi
10:00-13:00 Archerya lapsille
11:00-13:00 Arts and Sciences: Research in the SCA
11:00-13:00 Arts and Sciences: Mending workshop
13:00-14:00 Lunch
13:30-16:00 Collegium of Defense: Cutting for real
14:00-16:00 Archery: Royal Round
14:00-18:00 Arts and Sciences: Sauna symposium
14:00-16:00 Arts and Sciences: Make your own pigment
14:00-16:00 Arts and Sciences: Italialaisten tanssiaskelten työpaja
16:30-18:00 Collegium of Defence: Prize play
18:00-19:00 Dinner
18:00-21:00 Arts and Sciences: Sauna symposium
19:30-20:30 Pancake party!

Monday 9.7.
09:00-10:00 Breakfast
09:30-10:00 Yoga
10:00-13:00 Heavy fighting: Drachenwald army drills
11:00-13:00 Arts and Sciences: Apua keskiaikanimen valintaan
11:00-13:00 KidsPark
11:00-13:00 Arts and Sciences: Documentation workshop and discussion
11:00-13:00 Arts and Sciences: Turnshoe workshop
13:00-14:00 Lunch
14:00-18:00 Arts and Sciences: Turnshoe workshop
14:00-16:00 Arts and Sciences: Scottish sword dance
14:00-16:00 Archery: Drachenwald Round
14:00-16:00 The Great Cudgel Adventure for Kids
16:00-18:00 Arts and Sciences: Folktales symbolic language
18:30-21:00 Piraattibileet
18:30-20:30 Piraattiturnajaiset eli piraattien tiede- ja taidenäytös


Tuesday 10.7.
09:00-10:00 Breakfast
09:30-10:00 Yoga
11:00-13:00 Arts and Sciences: Tablet weaving
11:00-13:00 Arts and Sciences: Turnshoe workshop
11:00-13:00 KidsPark
11:00-13:00 Archery for children
10:00-11:00 Collegium of Defense: Prize play
11:00-13:00 Rapier: Longsword Tourney (Cut & Thrust)
13:00-14:00 Lunch
14:00-18:00 Arts and Sciences: Turnshoe workshop
14:00-16:00 Arts and Sciences: Introduction to the industrial kitchen equipment
14:00-16:00 Arts and Sciences: Meeting of the Embroiderers guild
14:00-18:00 Archery: One hour shoot
14:00-16:00 Heavy fighting: Unbelted tourney
16:00-18:00 Arts and Sciences: Period Music
18:00-19:00 Dinner
19:00-20:00 Rautahirvi vs. Vita Portens Väktare helmschau and ceremony

Wednesday 11.7.
09:00-10:00 Breakfast
09:30-10:00 Yoga
10:00-13:00 Archery: Orc hunt
11:00-13:00 Arts and Sciences: Helping herald
11:00-13:00 Arts and Sciences: Making a 15th century inspired bra
11:00-13:00 Arts and Sciences: Turnshoe workshop
11:00-13:00 Cockhorse adventure for children
13:00-14:00 Lunch
14:00-16:00 Arts and Sciences: Textile workshop
14:00-16:00 Arts and Sciences: Turnshoe workshop
14:00-16:00 Heavy fighting: Tourney Rautahirvi vs Vita Portens Väktare
14:00-16:00 Archery: Orc hunt
17:00-18:30 Court
19:00-21:00 Feast

Thursday 12.7.
09:00-10:00 Breakfast
09:30-10:00 Yoga
10:00-13:00 Market day
10:00-13:00 Archery: The 100 Years' War
10:00-13:00 Heavy fighting: Drachenwald army drills
11:00-13:00 Arts and Sciences: 16th Century gloves
11:00-13:00 Arts and Sciences: Bronze spiral workshop
13:00-14:00 Lunch
14:00-16:00 Housing fair
14:00-16:00 Arts and Sciences: Opi suunnittelemaan tapahtuman ruokalista
14:00-16:00 Arts and Sciences: Bobbin lace
14:00-16:00 Arts and Sciences: Bronze spiral workshop
14:00-16:00 Heavy fighting: Nordic 1000
16:00-18:00 Arts and Sciences: Textile workshop
18:00-19:00 Dinner
19:30- Concert, medieval songs and their background -- Anni Koskinen

Friday 13.7.
09:00-10:00 Breakfast
09:30-10:00 Yoga
10:00-13:00 Heavy fighting: War
11:00-13:00 Arts and Sciences: Textile workshop
13:00-14:00 Lunch
14:00-16:00 Archery: Royal Round
14:00-17:00 Arts and Sciences: Laurel Sponsored Prize Display
14:00-16:00 Arts and Sciences: Build a tower of your own!
16:00-18:00 Rapier: Pearl of Aarnimetsä Tourney
18:00-19:00 Dinner

Saturday 14.7.
09:00-10:00 Breakfast
10:00-13:00 Heavy fighting: War
11:00-13:00 Arts and Sciences: Bookbinding workshop
13:00-14:00 Lunch
14:00-16:00 Arts and Sciences: Bookbinding workshop
14:00-16:00 Archery for children
14:00-16:00 Rapier: Tourney of the Monkey Island
17:00-18:30 Court
19:00-21:00 Feast

Sunday 15.7.
09:00-10:00 Breakfast
13:00 Site closes